İnsanlar Neden Gece Sevişmeyi Tercih Ederler ?

   İnsanların çoğu uyumak için yatağa gittiklerinde, yani geceleri, sevişmeyi tercih eder. Dolayısıyla “biriyle uyumak” sevişmekle eş anlamlı hale gelmiştir. İnsanların cinsel yaşamı ile uykunun bu kadar iç içe olması gizemli bir konudur. Geceleri, yorganın altında cinsel birliktelik yaşamanın biyolojiye uygun, belli bir açıklaması yoktur.

   Antropologlar, cinsel sadakatsizliğin gün doğumundan başlayıp günün her vaktinde olabileceğini söylüyorlar. İşte bu yüzden avcı-toplayıcılar mağaralarını terk ederken idrar yapıyorlardı. Fakat bireyler uyku zamanında da eşlerin duyamayacakları mesafede cinsel birleşme yaşıyor olabilirler. Bu tür birleşmeler biyolojik olarak döllenme işini gerçekleştirirken, fizyolojik, sosyal, psikolojik ve ahlaki açıdan sorunlar yaratabilir.

gece sevişmek sevişme psikolojisi

Neden Seks Daha Çok Uykudan Önce Tercih Edilir ?

   Araştırmalara göre evlilik hayatında seksin uyuma zamanında yapıldığını gösteriyor. Çiftlerin yarısından fazlasının 22:00 ile 02:00 saatleri arasında, birazının da 06:00 dolaylarında cinsel ilişki yaşamayı tercih ettikleri bulunmuştur. Çiftlerin hafta sonları seks yapma olasılığının daha fazla olduğu ve çalışma düzenlerinin cinsel hayatlarını bir dereceye kadar etkilediği de bulgular arasında. Çalışanlar kendilerini daha dinlenmiş hissetmek için iş günleri içinde sevişmekten kaçınıyorlar.

   Seks hayatının bu denli düzenli yaşanmasının sevişmek için müsait olma ve imkan bulmayla ilgili basit bir açıklaması vardır. Evli insanlar genellikle yatağa gittiklerinde sevişirler, çünkü birbirleri için ancak o zaman uygun olurlar. Tabi ki bu durum evli insanların neden birlikte uyuduğunu cevaplamakta yetersiz kalır. Bu soruyu göz ardı etsek bile geriye neden insanların gündüz değil de gece daha çok seviştiğine dair bir boşluk kalır.

Psikolojik Açıklamalar

   Bazı istisnalar hariç memelilerin çoğunda seks süresi kısadır, örneğin köpekler erkek rakiplerini uzak tutmak için eşleriyle bir süreliğine kilitlenerek cinsel birleşme yaşarlar. Fakat, çiftleşmenin kısalığı döllenmeyi etkilemez. Aynı durum, yer çekiminin spermlerin rahme ulaşmasını engelleyecek şekilde iki ayağı üstünde yürüyen insan türü için geçerli değildir. Eğer öyleyse, seks sonrası yatmak üreme şansını artıran bir etken olacaktır. Ayrıca birlikte yatmak eşler arasında yakınlığı artırıp cinsel zevke de katkıda bulunur.

gece sevişmek sevişme psikolojisi

İlişki İle İlgili Açıklamalar

   Çiftlerin birlikte uyumasının ilişkinin gücü ve bağlanma açısından olumlu etkileri vardır. Tabi ki beraber uyumanın yakınlığı ve bağlanmayı artırmak dışında bazı avantajları da vardır. Eskimo gibi yerli halklar için beraber uyumak soğuk gecelerde sıcaklığı korumak amacıyla daha etkilidir. Aynı iki çift kulağın, bir çift kulağa göre geceleri düşman ya da vahşi hayvan saldırıları gibi tehlikeleri daha iyi fark etmesi gibi.

   Fiziksel temas kurarak beraber uzanmak oksitosin miktarını yükselterek çiftler arasındaki yakınlığı ve samimiyeti artırır.  Memeliler için bu “Sarılma hormonu” , ilişkilerini güçlendirir, tıpkı anne-bebek arasındaki güçlü bağı kuvvetlendirdiği gibi. Fiziksel temas kuracak şekilde vakit geçirmek bağlanmaya önemli katkılar sağlar, daha kapsamlı bir şekilde bakıldığında bu durumun sadece insanda değil, tarla faresi gibi diğer memelilerde de geçerli olduğu görülebilir.

   Eşlerine bağlanan türler için yakın ilişki kurmak başarıyla yavru yetişme şansı için kritik bir öneme sahiptir. Gerçekten de dişiler kendi eşleriyle çiftleşmeyi tercih ederlerken, yabancı erkeklerle çiftleşmeyi reddederler.

   Bu açıklama, üremek ve hayata devam etmek için birbirine bağlanmanın önemli olduğu insan türü için kabul edilebilir.Bu bağlamda uzun süren fiziksel temasın, samimiyet ve yakınlığı teşvik ettiği düşünülürse neden insanların daha çok uyumadan önce seviştiği anlaşılabilir.

Kaynak

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir