Truman Show | Ne İzlemeli ?

 Truman Burbank otuz yaşına yeni basmış, cennet gibi bir kasabada bahçeli evinde güzel karısıyla yaşayan bir adamdır. Gayet iyi bir işi vardır, sorumluluklarını bilmektedir. Ödemesi gereken borçlar, gitmesi gereken işi, evine alması gereken yeni eşyalar vardır. Annesi torununu kucağına almak için sabırsızlıkla beklemektedir. Komşuları gayet şeker gibi insanlardır. Her sabah mutlu mutlu işine gidip gelir Truman. Adı bile anlamlıdır; masal gibi hayat süren bu senaryoda tek gerçek adamdır… Herkesin bir vakit yaşamış olduğu o “İzlenildiği duygusu ya gerçek olsaydı ?” sorusunu Truman Show bizlere gösteriyor.

  Günün her anı, dünyanın her yerinde tüm yaptıklarınızın canlı olarak seyredildiğini düşünmek insanın tüylerini ürpertiyor. Mahremiyetin olmaması bir yana, yaşadığınız her şeyin yalan olduğunu düşünmek bile başlı başına bir olay. Bu yüzden adını verdiği psikolojik rahatsızlık belirtileri bile var: Truman Show Sendromu !

  1998 yapımı bu film üzerine çokça yazılmış çizilmiş olmasına rağmen biz yetmeyeceğini düşünüyoruz. Bizce filmin Oscar alamasa bile bu kadar çok sevilmiş ve hala izleniyor olması senaryo içinde senaryo olmasından kaynaklanıyor. Tabii bir de kendi hayatlarımıza ve hislerimize dokunması da var… Teknolojinin her geçen gün çığ gibi büyüyüp gelişmesi bize, kendi halinde yaşayıp giden insanlara, Truman gibi bir adaya kapılmış hissi verebiliyor. Belki de otuz yaşına kadar kaçmayı düşünmüyorsun, çünkü dünyayı sana sunulan şekliyle kabulleniyorsun. Kaçmak istediğinde ise denizden korkuyorsun, araba bozuluyor, ormanda yangın çıkıyor, uçaklar düşüyor. Bir de işin sosyal çevresi ya da başka bir değişle çerçevesi var. Seni ve hayallerini kısıtlayan, dünyanın çoktan keşfedilmiş olduğunu söyleyen kısmı. Senin içindeki dünyayı unutup gitmemeni ve ipotekli konut kredini, faturalarını ödemeni söyleyen karın, annen ve en yakın arkadaşın sandığın kişiler.truman-show-psikolojik-film-ne-izlemeli

  Truman Show, medyaya ve Amerikan rüyasına açıktan bir eleştiri, tüm ayrıntılarıyla uzun uzun incelenmesi gereken bir komedi filmi. Jim Carrey’in oyunculuk başarısı da cabası. Truman Burbanks gibi hissetseniz de sadece seyirci koltuğunda oturup her şeyi tüketmek zorundaymışsınız gibi olsa da bu filmin hayatın gerçeklerine değindiğini görüyoruz. Ve lafı fazla uzatmayalım, yorum keyfini sizlere bırakalım. İzlemeyenlerin muhakkak izlemesi gereken, izleyenlerin ise hatırlamak için tekrar izlemek isteyebileceği Truman Show için iyi seyirler !

Unutmadan, olur da tekrar yazamazsak diye şimdiden sizlere iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler !

IMDb Puanı: 8.1 / 10

Komedi / Drama / Bilim Kurgu / 1998 / ABD

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir