Nevrotik İnsanlar Rahat İnsanlardan Daha Uzun Yaşıyor Olabilir Mi ?

Günlerinizi endişeyle Woody Allen gibi dolaşarak geçiriyorsanız, tırnaklarınızı yiyor ve sık sık hiçbir zaman olmadığınız grip için stres yapıyorsanız şanslı olabilirsiniz. Psychological Science Dergisindeki yeni bir boylamsal çalışmaya göre nevrotik olan insanların daha uzun yaşamaya eğilimli oldukları görüldü.

Nevrotiklik, insanın “Büyük Beşli” psikolojik özelliğinden biridir; diğerleri ise dışadönüklük, uyumluluk, açıklık, sorumluluktur. Genelde nevrotiklik; sinirlilik, endişe, kaygı, korku, öfke ve hayal kırıklığı duygularına daha fazla eğilimli olan insanları işaret eder. Geçmişte yapılan çalışmalar daha çok nevrotikliğin nasıl depresyon, fobi, panik atak ve madde kötüye kullanımıyla ilgili olduğuna odaklanmaktaydı.

Tüm bunlar özellikle sağlığınız için pek de iyi durmuyorlar. Bununla birlikte bu çalışma, nevrotikliğin aslında “ölüme karşı gizli bir koruma” etkisinin bulunduğunu öne sürüyor.

Edinburg ve Southampton Üniversite’sinden araştırmacı Catharine R. Gale bir açıklamasında: “İnsanları sağlık konusunda daha ihtiyatlı hale getirmek suretiyle aşırı nevrotik olmanın bazen koruyucu bir etkisi olabileceğini öne sürdüğü için bulgularımız önemlidir.” dedi.

Ekip, yaşları 37 ile 73 arasında değişen 502.655 kişiden toplanan UK Biobank verilerini inceledi. Tüm katılımcılara kişisel olarak kendilerini ne kadar sağlıklı hissettiklerini sordular ve bir kişilik değerlendirmesini tamamlamalarını istediler. Ayrıca fiziksel sağlık verileri, tıbbi teşhis kayıtları ve sağlık davranışları (sigara içenler veya sigara içenler gibi) ile ilgili bilgileri topladılar. Daha sonra yaklaşık 6 yıl 3 ay sonra bir takip çalışması yaptılar.

Ardından katılımcılar kendi sağlık puanlamalarını belirlediler; veriler yüksek nevrotikliğin, kanser de dahil olmak üzere tüm nedenlerden düşük ölüm riskiyle nispeten bir bağlantısı olduğunu gösterdi.

Gale “Sigara içme, egzersiz, diyet ve alkol tüketimi yüksek endişe ve ölüm riski arasındaki bağlantının hiçbir tarafını açıklamıyor.” diye ekledi. “Daha fazla endişe veya kırılganlığın insanların daha sağlıklı bir şekilde davranmasına ve dolayısıyla ölüm riskinin düşmesine yol açabileceğini düşünmüştük, ancak durum böyle değildi.”

Nevrotik eğilimde bir başka “umut ışığı” daha yer alıyor olabilir. Diğer çalışmalar nevrotikliğin daha iyi hayal gücü ve yüksek yaratıcılıkla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Charles Darwin, Isaac Newton’un da içinde bulunduğu dünyanın birçok büyük düşünürünün bir bakıma nevrotik olduğu söylenir.

Yani, öyle gözüküyor ki günlerinizi aşırı stresli bir halde geçirirken uzun (ve muhtemelen daha yaratıcı) bir hayat yaşayabilirsiniz.

Kaynak

Paylaşın, herkes okusun:
Share

One thought on “Nevrotik İnsanlar Rahat İnsanlardan Daha Uzun Yaşıyor Olabilir Mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir