Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur | Fitness ve IQ Puanı

1.2 milyon kişiyle yapılan araştırmada fitness ve sözel kavrama, mantıksal düşünme becerileri arasında bağlantı bulundu. Araştırma bulgularına göre formda olan genç yetişkinlerin IQ puanları daha yüksektir ve ayrıca yüksek öğretime devam etme ihtimalleri daha fazladır. Yüksek IQ seviyesi kas gücüyle değil; yüksek kalp ve akciğer kapasitesiyle bağlantılıdır. Kalp ve akciğer kapasitesi ise en çok sözel kavrama ve mantıksal düşünme becerileriyle ilişkili bulundu.

Fitness ile IQ Puanı Yükseltmek Mümkün Mü ?

Araştırma yazarlarından biri olan Profesör Michael Nilsson:

“Formda olmak aynı zamanda daha iyi kalp ve akciğer kapasiteniz olduğu ve beyninizin bol oksijen aldığı anlamına gelir. Bu durum zeka seviyesi ile kas gücü arasında değil ama spor arasında açık bir ilişki görebilmemizin sebeplerinden biri olabilir. Ayrıca önemli gelişme faktörlerinin olduğunu da görüyoruz.”

Araştırmacılar, genlere kadar değil fakat çevresel faktörlere kadar bu ilişkiyi buldular; yani fitness ve IQ arasındaki ilişkinin çevresel faktörlerle etkilenebilir olduğunu buldular.  Diğer bir deyişle, daha fit olarak IQ seviyenizi yükseltmek mümkün olabilir.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Maria Åberg:

“Ayrıca 15 ile 18 yaşları arasındaki fiziki yeterliliklerini geliştiren gençlerin bilişsel performanslarının arttığını da göstermiş olduk. Bu durumda beden eğitimi, okullarda önemli yere sahip bir konudur ve eğer matematik ya da diğer teorik derslerde başarılı olmak istiyorsak mutlak bir zorunluluktur.”

Bu sonuçlar 1950 ve 1979 arasında doğmuş olan ve askerliğini yapan 1.2 milyon İsveçli erkeğin katıldığı çalışmadan elde edilmiştir.

Kaynak

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir