Sporun Fazlası Zarar Mı ? | Egzersiz Bağımlılığı Nedir ?

ezgersiz bağımlılığı

Egzersiz bağımlılığı nedir ? Egzersiz, herkes için faydalı olduğu kadar, her iyi şeyin fazlasının kötü sonuçlar doğurabileceği gibi olumsuz etki yaratabilir.  Spor vücudu yoğun stres altında bırakır ve eğer çok fazla çalışırsanız ya da önerilen güvenlik önlemlerine uymazsanız kas, kemik ya da eklemlerinizde kalıcı hasara sebebiyet verebilir. Kumarbazların poker ya da at yarışına, yeme bağımlılarının bazı yiyeceklere bağımlı hale gelmesi gibi bazı insanlar da saplantılı bir şekilde spor yapmaya bağımlı hale gelebilirler.  Birçok araştırmacı bağımlılıkların nörolojik temelleri olan psikolojik bir durum olduğuna inanıyorlar. Araştırmacılar “egzersiz bağımlılığı” terimini fiziksel ve zihinsel sağlıklarına zarar verecek kadar aşırı egzersiz yapanlar kişiler için kullanıyorlar. Spor yapanların %3’ünde egzersiz bağımlılığı olduğu düşünülüyor.

ezgersiz bağımlılığı yorgunluk spor bağımlılık spor salonu kas vücut geliştirme ağırlık kaldırma Bağımlılığın anahtar bileşeni, kişinin belli bir davranışının olumsuz sonuçlarını bilmesine ya da deneyimlemesine rağmen o davranışta bulunmaya devam etmesidir. Yani eğer bir madde bağımlısı aile yaşamını yok etmesine, kirasını ödeyememesine, hatta hastane ya da hapishaneye gitmesine rağmen uyuşturucu kullanmaya devam ediyorsa, uyuşturucuyu kötüye kullanım davranışı bağımlığı işaret ediyordur.

Şu an egzersiz bağımlılığını tanımlamak için herhangi bir kriter mevcut değildir ve bu duruma neden olabilecek birçok faktör mevcut olabilir. Çünkü herhangi biri için neyin “aşırı” olduğu belirsizdir. Aşırı egzersiz yapmak fiziksel ya da zihinsel bir zarara neden olmadığı sürece bir hastalık olarak kabul edilemez. Fakat bu durum egzersiz bağımlılığı diye bir şeyin olmadığı anlamına gelmez; sadece teşhis koyabilmek için tanı kriterlerini belirlemek amacıyla daha fazla araştırma yapılması gerektiği anlamına gelir.

 

Bununla birlikte aşırı egzersiz yapmak yeme bozukluklarının bir belirtisi olabilir. Yeme bozukluğunun iki türü, anoreksiya nevroza ve bulimia nevroza aşırı egzersiz içerebilir.  Anoreksiya bozukluğu olanlar normal kilolarından az, şişman olmaktan son derece korkan, genellikle çok az yiyen, alacağı kalorileri düzenlemek için çok fazla zaman harcayan ve aldıklarını da kusarak vermeye çalışan, laksatif (dışkıyı yumuşatır, tuvalete gitmeye yardımcı olur) kullanan, haddinden fazla egzersiz yapan kişilerdir. Bulimiası olanlar ise genellikle normal ya da aşırı kilolu, tıkınırcasına çok fazla yemek yiyen ve aldıkları fazladan kiloyu yakmak için egzersize başvuran kişilerdir. Her iki bozukluk da ciddi beslenme ve tıbbi sonuçlar doğurabileceğinden dolayı, eğer siz yeme bozukluğu belirtisi egzersiz bağımlılığıgösteriyorsanız ya da tanıdığınız birinde bu belirtileri görüyorsanız, sizi uygun bir tedaviye doğru bir şekilde yönlendirebilecek tıbbi bir uzmana başvurmanız çok önemli.

Aşırı spor yapmadığınızı düşünseniz, planlı ve makul çalışma programınız varsa (ortalama bir insan için haftanın yedi gününe kadar yaklaşık bir saat), hatta yaptığınız spordan rahatsız olmasanız bile, zarar görmemek amacıyla bir süreliğine spor yapmayı bırakabilir ya da spor programınızı yavaşlatabilirsiniz. Aerobik egzersiz yaparken aynı zamanda birisiyle konuşabiliyor olmanız gerekmektektir. Eğer nefesiniz kesiliyorsa, baygın ya da başınızın döndüğünü hissediyorsanız ya da mideniz bulanıyorsa biraz mola vermenin ve yavaşlamanın zamanı gelmiş demektir. Hasta olduğunuz, yaralandığınız veya uykusuzluktan yorgun düştüğünüz her zaman, bir ya da iki gün dinlenmek için idealdir.


 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir