Ödev Savaşlarını Durdurmanın 9 Yolu

Konu ödevlere gelince her ebeveyn çocuklarından bu cümleleri duymaktan yorulmuştur : “Ödevimi okulda yaptım,” “Bugün ödev vermediler,” “ Çok önemli bir ödev değil zaten,” “Yapsam da öğretmen kontrol etmiyor,” “ Bu isteğe bağlı bir ödev.” Bir ebeveyn olarak bu cümleleri duymak sizi çılgına çeviriyor olabilir. Ama sakin olun ! Ve yazımızın devamını okuyun

Çocuğunuzun ödevini yapmadığı durumda, duygularınıza hakim olamayıp onlardan en iyisini alana kadar mücadele etmeyi bırakın. Aşağıda vereceğimiz birkaç strateji ile bu konuda çocuklarınıza gerçekten yardım edebilirsiniz.

Bu Durumdan Yakınmayı Bırakın : Zorlamak çocuğunuzla aranızda düşmanca bir ilişki kurulmasına neden olur. Bunun yerine “Tüm bunlardan bunaldığını görebiliyorum. Ama bunu düşünmek yerine ödevlerine odaklanabilmek için farklı yollar düşünelim” diyerek çocuğunuzu geliştirmek için ona destek olduğunuzu gösterin.

deberes

Mükemmelik İçin Çabalamaya Teşvik Edin : Çocuklar bazı şeyleri öğrenmede zorluk yaşadıklarında korkmaya çok meyillidirler. “Ben bunu yapamam” gibi ifadelerle kendilerini negatif olarak değerlendirebilirler. Ama size bunları “Bu konudan nefret ediyorum” ya da “Bu ödev çok aptalca” şeklinde ileteceklerdir. Bu durumda çocuğunuza hatırlatmanız gereken tek şey “ bir çaba sarfetmenin hiçbir şey yapmamaktan daha iyi olduğudur.

Önceliklendirme İçin Yardım Edin : Yapacakları ödevleri aciliyet, zorluk ve iş yükü bakımıdan önceliklendirmelerine yardım edin. Bunu yaparken çocukların kolay ödevlerle başladıklarında diğerleri için çabalamalarının artacağını göz önünde bulundurun.

Ödevi Parçalara Ayırın : Yapacakları ödevi belli bölümlere ayırıp aralara düzenli molalar koymak çocuklarınızın motivasyonunu arttıracaktır. Molalarda önereceğiniz kısa yürüyüşler mola verimliliğini arttıracaktır. Bu sırada tüketecekleri meyveler de enerji içeceklerinden çok daha yararlı olacaktır.

ödev yapan çocuk

Belli Zamanlar Belirleyin : Zamanlayıcı ile belli süreler ayarlayın (15 dk gibi) ve bu süre içerisinde sıkılsa ya da yorulsa bile bitirmesi gereken şeyi tamamlamasının çok önemli olduğunu açıklayın. Yaşamdaki çoğu şey gibi, kendimizi bir kere zorlarsak daha sonrasında aynı şeyi daha kolay bir şekilde yapabiliriz. Çocuğunuza bu algıyı kazandırın.

Sonuçlar Konusunda Açgözlü Olmayın : Ödevlerin sonuçlarını çok fazla büyütüp onlardan normal üstünde şeyler beklemek geri tepebilir. Sonuçları mantıklı olarak düşünmek ve  optimize etmek, aynı zamanda bu konuda yardım edebileceğiniz bir şey olup olmadığını sormak daha iyi sonuç almalarını sağlayacaktır. Unutmayın ki en iyi motivasyon kaynakları doğal sonuçlardır.

Bağlantı Kurmaya Teşvik Edin : Çocuğunuzu öğretmeniyle daha iyi ilişki kurması için cesaretlendirin.  Bir çok çocuğun öğretmeniyle iyi ilişki kuramamaları yüzünden, tamamlamadıkları ödevleri ile ilgili çok büyük kaygı yaşadıklarını biliyoruz. Onları bu kaygıdan arındırın.

ödev yapan çocuklar

Çalışma Ortamını Değiştirin : Masalarının etrafına ilham verici bir poster asarak, farklı bir odada çalışma düzeni oluşturarak ya da cep telefonlarını bir süreliğine sessiz konumda tutarak çalışma ortamlarında değişiklik yapın. Bu değişiklik ödev yapma arzusunda da farklılığa yol açacaktır.

Eğlenmelerine İzin Verin : Çocuklarınız sadece eğlenceye vakit ayırabilmek için ödevlerini hızlıca bitirmeye çalışabilir. Bu yüzden onlara eğlenmek için zamanlar yaratmanız önemli. TV izlemek, telefonla ilgilenmek ya da internette gezmeleri için limitli zamanlar belirleyin

 

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/blog/liking-the-child-you-love/201603/10-ways-stop-the-homework-wars

Paylaşın, herkes okusun:
Share

One thought on “Ödev Savaşlarını Durdurmanın 9 Yolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir