Aşkın Celladı | Ne Okumalı?

Aşkın CelladıBirbirinden farklı yaşlarda, cinsiyetlerde ve bambaşka hayatlar, sıkıntılar yaşayan on insan. Hepsinin tek bir ortak noktası var; insanlığın temelindeki varoluş sancısı.

“Ne çok istek. Ne çok özlem. Ve ne çok acı… Yazgı acısı. Varoluş acısı. Hep orada olan, yaşam zarının hemen altında sürekli uğuldayan acı.”

Ölüm korkusunun, yaşama amacının yitirilmesinin, yalnızlığın, kendini sevmemenin, ölen birinin arkasından yıllar boyunca tutulan yasın, imkansız aşkın harmanı aslında yaşamımızın ta kendisi.

Thelma’nın acısı herkesten farklı görünebilir, ne de olsa yetmiş yaşında ve kendinden otuz yaş genç bir adama, hem de eski terapistine aşık bir kadın ! Saul’ün yaşadığı derin korkuya ve onu takip eden depresyona bir anlam veremeyebilir ve onun hikayesini okurken içinizden “Mektupları açsana be adam !” diye bağırabilirsiniz. Marvin’in o kadar ‘düz adam Sami’ olup da kendisine yine o kadar zıt düşen derin rüyalar görmesine şaşırabilirsiniz. Hatta onun hikayesini okumayı bırakıp kendi rüyalarınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Ama ne olursa olsun bir psikoterapist olan Yalom’un psikanaliz ekolünden yola çıkarak kendi deneyimlerini yazdığı “Aşkın Celladı”nın her satırında kendinizi ve belki de ailenizi, arkadaşlarınızı ya da sevgilinizi bulacaksınız. Ama ne olursa olsun her öyküde bizi duraklatacak, düşünmeye itecek, öğretmen gibi yeni bir şeyler öğretecek bu romanın size farklı bakış açılarından bakma fırsatını sunacağına eminiz.

 

Yazar : Irvin D. Yalom

Sayfa : 304

Goodreads Puanı : 4.6/5

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir