Kapan (Get Out) | Ne İzlemeli ?

Kapan (Get Out)’dan daha önce izlediğiniz tüm korku ve gerilim türü filmleri unutun ! Çünkü bu sefer bambaşka bir filmle karşınızdayız. Aniden bir şeylerin çıktığı, cadılı, öcülü böcülü filmlerden sıkıldıysanız, Kapan tam da aradığınız korku filmi olabilir. Çabuk sıkılan, dikkati bozuk biriyseniz daha da harika çünkü Kapan sadece ve sadece bir saat kırk dört dakika. Üstüne üstlük sizi senaryonun içine aldığı için zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. 

Gerilim ve İnce Komedi Bir Arada

Her korku filminde bulunan kurbanımız Kapan’da Christ adında Afro-Amerikan fotoğrafçı bir gencimizdir. Kendisi beş aydır birlikte olduğu sevgilisiyle gayet mutlu mesut bir ilişki sürdürmektedir. Taa ki sevgilisi Rose’un ailesinin evine ziyarete gidene kadar… Annesi terapist, babası beyin cerrahı olan Rose’un ailesi sıradan bir aile değil; ailesinin büyük babalarının ölüm yıl dönümü anısına düzenlediği toplantı da pek sıradan bir toplantı değil. Siyahi olmasından dolayı gergin hisseden ve Rose’un ailesinin kendisini kabul etmeyeceğini düşünen Christ, ilerleyen zamanlarda endişelenmesi gereken şeyin gerçekten siyahi olması ama Rose’un ailesinin diğer ırkçılara benzemeyişi olduğunu anlayacaktır. Baba Armitage Obama üçüncüye aday olsa gerçekten oyunu Obama’ya verir mi emin değiliz ama Armitage ailesi ve yakınlarının isteklerinin çok farklı olduğuna, kesinlikle ırkçılıktan öte bir bakışa sahip olduklarını söyleyebiliriz. Aile gibi bahçıvan ile hizmetçinin de bir garip tipler olduğunu zaten daha ilk gördüğünüzde anlayacaksınız. Peki Christ, Armitage ailesinin tuhaf ve korkutucu evinden kaçmayı başarabilecek mi ? Yoksa çoktan onların ellerinde tutsak mı ?

Filmin akışı gayet keyifli ve sizi sıkmadan olayın içine alıyor. Yer yer sakin ilerlerleyen sonuna doğru aksiyon eklenen filmin, gizemli yönünün yanında korkutucu yönlerinin gerçeklerle ilişkili olduğunu söylemeliyiz. Sonunda oturup “Ya acaba böyle bir şey muhtemel mi ?” diye oturup düşünmeniz gayet olası. Yönetmen ve senarist Jordan Peele sonunu normalde daha farklı bitirmeyi düşünse de bizce filmin sonu gayet yerinde ve kararında olmuş. Kapan kesinlikle oldukça yergi içeren gerilimli bir film. Filmin, müzikleriyle ve hikayeyi işleyişiyle sizi gereceği gibi Christ’in siyahi arkadaşı Rod Williams’la yüzünüzü güldürmeyi başaracağından eminiz. Eğer siz de hipnozla sigarayı bırakıp bırakamayacağınızı merak ediyorsanız, belki de bu filmi izledikten sonra fikriniz değişir. Keyifli izlemeler dileriz !

 

Korku / Gizem / ABD / 2017

IMDb Puanı: 8.1 /10

Süre: 1 Saat 44 Dakika

 

Paylaşın, herkes okusun:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir